Nasze Spektakle

Projekt Laramie

Premiera: 20 września 2019 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Reżyseria: Michał Gieleta

Autor: Moises Kaufman

Uznany przez New York Times za jedną z 25 najważniejszych sztuk ostatnich dekad, Projekt Laramie należy do gatunku teatru faktu. Wszystkie słowa wypowiedziane w sztuce padły rzeczywiście z ust mieszkańców prowincjonalnego miasteczka Laramie w stanie Wyoming, a zarejestrowane zostały przez członków nowojorskiej grupy teatralnej Tectonic Theater Project pod przewodnictwem Moisésa Kaufmana. Kanwą tekstu jest morderstwo 21-letniego studenta Uniwersytetu Wyoming, torturowanego i przywiązanego przed śmiercią na bezludziu do płotu, gdzie odnaleziony został dopiero osiemnaście godzin później, zmarłego po kilku dniach walki o jego życie. Członkowie grupy teatralnej Kaufmana pojawili się wnet w Laramie zapisując słowo po słowie i dokumentując krok po kroku, przebieg śledztwa jak i nastawienie tej małej społeczności wobec śmierci Matthew Shepharda.


W przedstawieniu, szóstka aktorów odgrywa  ponad 60 postaci, odzwierciedlając znaczące  w wielu krajach postawy władz uczelni, studentów, lokalnego kleru i przedstawicieli mediów, policjantów niższej rangi, matek kolegów szkolnych Matthew, pań sąsiadek i straumatyzowanej rodziny ofiary. Poprzez swój naturalizm, minimalizm, bezpośredniość i brak literackiego szlifu, Projekt Laramie uderza właśnie tam, gdzie powinien: w sumienie, w emocje, w myśli i… w serce… Matthew Sheparda fizycznie na scenie nie ma. Jest jego historia i emocje, związane z  historią geja, funkcjonującego w małej, zamkniętej społeczności. Historia, o której po spektaklu nie można przestać myśleć.

Powstala w 2000 roku sztuka, w samej tylko ostatniej tylko dekadzie miała 2000 wstawień w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wpływ sztuki na wyobraźnię widzów każdej grupy wiekowej i każdej klasy społecznej jest dowodem na siłę teatru zaangażowanego społecznie i wychodzącego poza ramy wysokiej sztuki granej wyłącznie dla wąskiej, wielkomiejskiej publiczności. W obsadzie: Daria Widawska,Katarzyna Krzanowska, Anna Mrozowska, Monika Obara, Zuzanna Bernat, Beata Kawka, Daniel Mosior, Jacek Kopczyński, Tomasz Borkowski, Karol Wróblewski, Filip Milczarski i Michał Wolny

Jaskółeczka

Premiera: Wrzesień 2019 w Replika Teatro w Madrycie

Reżyseria: Karol Jerzy Wróblewski

Autor: Tadeusz Słobodzianek

Prosta historia, miłości Kota do Jaskółeczki. Dwa odległe od siebie światy, Kot-drapieżnik i Jaskółeczka - jego potencjalna ofiara, których połączyła miłość. Dwie wersje tej samej historii. Opowiadane z jakże różnych perspektyw. Pierwsza to opowieść Ojca, pragnącego uchronić córkę Jutrzenkę przed miłością, tą pierwszą, szaloną-cudowną, ale jego zdaniem niestabilną i kapryśną. Druga to opowieść w obronie miłości, ze wszystkimi jej kolorami, reprezentowaną przez Wiatr, który pragnie w imię uczucia zaopiekować się swoją ukochaną. Walka o miłość burzy skostniały porządek świata i stawia pytania: czy świat bez miłości może istnieć i czy miłość może zmienić świat?


Akcja rozgrywa się gdzieś w ogrodzie, przy drzewie, w obecności Papugi, Sowy, Słowika, Gołębia, Krowy i Węża. A może, gdzieś w kamienicy, między zwykłymi sąsiadami, z ich przywarami, uprzedzeniami, pragnieniami i zawodami. Spektakl uczy tolerancji, empatii, wrażliwości na drugiego, innego, często obcego. Ukazuje jak wielką moc ma miłość, która łączy ludzi bez względu na wiek, rasę, pochodzenie, czy status społeczny.


Prosta historia, o nieprostych sprawach, dla dzieci i młodzieży, od 7 do 107 lat, brawurowo zagrana przez wspaniałych aktorów : Zuzannę Bernat i Daniela Mosiora. Na scenie partnerują im: Beata Kawka, Mariusz Saniternik, Katarzyna Głogowska, Anna Mrozowska, Adrian Rux, Filip Milczarski, Antoniusz Dietzius, Matylda Damięcka  i Monika Obara.

SubUrbia

Premiera: Jesień 2019

Autor: Eric Bogosian

Sztuka Erica Bogosiana opowiada o jednej nocy z życia grupy dwudziestolatków mieszkających na przedmieściach New Jersey i ich spotkaniu z dawnym kolegą z liceum, a obecnie gwiazdą muzyki pop. Wizyta przyjaciela staje się dla nich impulsem do refleksji nad własnym życiem. Choć niektórzy widzą w spokojnym, podmiejskim bytowaniu ideał komfortu, inni duszą się w takim świecie i w trakcie nocnego szwendania, mocno zakrapianego alkoholem zaczynają dostrzegać bezcelowość swojej egzystencji. Akcja sztuki rozgrywa się w trakcie jednej nocy i następującego po niej poranka.


„SubUrbia” została po raz pierwszy zaprezentowana na Broadwayu 27 kwietnia 1994 roku i została oceniona w nowojorskiej prasie jako jedna z najlepszych sztuk sezonu. W 1996 roku doczekała się filmowej adaptacji w reżyserii Richarda Linklatera. To kapitalny obraz młodzieży marnującej czas z powodu braku motywacji i pewności siebie, a której jedynymi zmartwieniami są seks, narkotyki i rock’an’roll. Ważnym aspektem spektaklu jest podniesienie problemu rasizmu i mowy nienawiści. Opowieść o nonkonformistycznych amerykańskich nastolatkach  zderzonych z postawą pracowitych pakistańskich emigrantów, którzy osiągają sukces,  jest niezwykle ciekawa, ale też wielce pouczająca.

Ten spektakl młodzi aktorzy dedykują młodym

 

Sandomierska 23/U1, 02-567 Warszawa

©2019 by FETA Fundacja Edukacji Teatralno Artystycznej.